Co zrobić kiedy wentylator chłodnicy nie włącza się? Objawy awarii

Awaria wentylatora chłodnicy może spowodować groźne w skutkach przegrzanie samochodu. Choć jest to całkiem niepozorny element, jego prawidłowe funkcjonowanie warunkuje sprawne poruszanie się w ruchu drogowym. Co zrobić, gdy wentylator chłodnicy nie włącza się? Co może być przyczyną takiej sytuacji i jak to sprawdzić? A przede wszystkim – jak poradzić sobie z tego rodzaju problemem?

Wentylator chłodnicy nie włącza się – co to oznacza?

Awaria wentylatora chłodnicy może zdarzyć się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Jeśli stojąc w miejskim korku zauważysz, że w silniku rośnie temperatura, możesz spodziewać się właśnie tego rodzaju problemów. Wentylatory chłodnicy uruchamiają się, gdy pęd powietrza w trakcie jazdy nie jest w stanie odebrać ciepła, pochodzącego z chłodnicy. To właśnie dlatego zauważamy, że wentylator w samochodzie nie działa, pokonując strome podjazdy lub też stojąc we wcześniej wspomnianych już korkach. Wówczas z reguły zaczynamy nasłuchiwać charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje pracujący wiatrak chłodnicy. To właśnie on pojawia się, gdy temperatura silnika wzrasta, a pęd powietrza nie jest w stanie temu przeciwdziałać.

Tego rodzaju awarię łatwo zdiagnozować. Wystarczy podnieść maskę sprawdzając, czy mocno rozgrzanego silnika nie chłodzi pracujący wentylator. Jeśli wiatrak chłodnicy nie działa, oznacza to jego awarię. Te nieskomplikowane urządzenia nie mają bowiem wielu możliwości, jeśli chodzi o usterki. Na ich pracę składają się dwa tryby. Tak więc wiatrak może działać lub też pozostawać wyłączony. Problemem będzie więc nie tylko fakt, że wentylator nie działa, gdy zachodzi taka potrzeba, ale również i fakt nieustannej pracy urządzenia w czasie, gdy powinno ono pozostawać w trybie spoczynku.

Jak sprawdzić włącznik termiczny wentylatora

Wiatrak chłodnicy nie działa – możliwe usterki

Przyczyny tego, dlaczego nie włącza się wentylator chłodnicy, mogą być różne. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy, od której zależy rozpocząć diagnostykę problemu, jest uszkodzony bezpiecznik. To powód bardzo prozaiczny, który jednak może spowodować wiele różnych kłopotów, w tym również ten z wentylatorem. Bezpieczniki warunkują prawidłową pracę większości urządzeń elektrycznych w pojeździe. Gdy same przestają działać, pojawiają się również problemy z konkretnymi urządzeniami. Przepalony bezpiecznik nie stanowi dużego wyzwania finansowego, a bardzo często jego wymiana rozwiązuje całkowicie zaistniałą sytuację.

Jeśli wentylator chłodnicy nie włącza się, problem może leżeć również w wadzie czujnika temperatury płynu chłodniczego, czyli w tzw. ECU. To jego zadaniem jest uruchomienie wentylatora, gdy potrzebuje tego chłodnica. Z kolei uszkodzenie czujnika powoduje, że przestaje on odbierać prawidłowe sygnały, a tym samym wentylator nie zostaje uruchomiony, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zanim udamy się do mechanika, warto sprawdzić również płyn chłodniczy w samochodzie. Jeśli jego poziom będzie zbyt niski, czujnik temperatury nie będzie w stanie prawidłowo odczytywać temperatury, a tym samym wentylator nie zostanie uruchomiony. To kolejne prozaiczne, aczkolwiek często występujące rozwiązanie problemu, gdy nie działa wentylator chłodnicy.

Wentylator chłodnicy

Jak sprawdzić włącznik termiczny wentylatora?

Co włącza wentylator chłodnicy? To nic innego, jak prosty termowłącznik, czyli czujnik. Jego zadaniem jest zamknięcie obwodu elektrycznego, gdy temperatura będzie za wysoka. Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak sprawdzić włącznik termiczny wentylatora. Nic dziwnego, bo to jedna z podstawowych czynności, jeśli chodzi o wstępną diagnozę problemu. Na szczęście nie jest to wyjątkowo skomplikowane zadanie. Jego wykonanie należy rozpocząć od ustawienia grzejnika w samochodzie na zimno i uruchomienie pojazdu. Samochód musi pracować na jałowym biegu kilka minut. W tym czasie należy bacznie obserwować temperaturę, jaką wskazuje odpowiedni wskaźnik, by szybko zareagować w przypadku ewentualnego przegrzania. Prawidłowo działający czujnik powinien w odpowiednim momencie włączyć wentylator chłodnicy. Jeśli nie załącza się wentylator chłodnicy, a wskaźnik temperatury wciąż rośnie, można spodziewać się problemu z czujnikiem.

Uszkodzony rezystor wentylatora chłodnicy objawy

Rezystor to jeden z elementów, składających się na zespół wentylatora chłodnicy z obudową. Jego prawidłowe działanie warunkuje pracę całego zespołu. Z kolei uszkodzenie rezystora obrotów wentylatora można rozpoznać po tym, że wentylator nie uruchamia się lub też jego obroty nie są dostosowane do zaistniałych potrzeb. Choć naprawa rezystora nie zajmuje wiele czasu, trzeba jej dokonać, by móc bezpiecznie poruszać się pojazdem po drodze. Awaria taka może bowiem doprowadzić do przegrzania silnika, a w konsekwencji do awarii pompy, zatarcia układu korbowo-tłokowego, poważnego uszkodzenia lub zerwania paska rozrządu, a nawet do pęknięcia głowicy.

Wiatrak chłodnicy nie działa

Jak sprawdzić wentylator chłodnicy na krótko?

Do jednego styku włącznika należy podłączyć plus od bezpiecznika. Z kolei z drugiego styku trzeba poprowadzić przewód wprost do wentylatora. Drugi z kolei przewód należy podłączyć do masy, by sprawdzić wentylator na chłodnicy na krótko.

Dlaczego włącza się wentylator chłodnicy na zimnym silniku?

Przyczyn takiego stanu może być kilka, od tych naprawdę poważnych, po bardzo prozaiczne. Diagnozę warto zacząć od czujnika temperatury płynu chłodniczego, którego awaria może powodować tego rodzaju problemy. Inną przyczyną może być również zwarcie przewodów, wchodzących do wentylatora.

Jakie efekty daje uszkodzony wentylator chłodnicy?

Najczęstszym efektem, jaki pojawia się wskutek uszkodzonego wentylatora chłodnicy, jest przegrzewający się silnik samochodu. Powodem niepokoju mogą być również dziwne odgłosy, dochodzące z silnika oraz to, że wentylator nie uruchamia się, gdy zachodzi taka potrzeba. Uszkodzony wentylator chłodnicy wpływa również negatywnie na wydajność klimatyzacji.

Ile kosztuje wentylator do chłodnicy?

Jak to zwykle bywa, cena wentylatora waha się, w zależności m.in. od jakości elementu. Rozstaw cenowy będzie w tym przypadku dość duży, gdyż ceny wahają się w granicach od 150 do nawet 1000 zł.

3 komentarze do “Co zrobić kiedy wentylator chłodnicy nie włącza się? Objawy awarii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − sześć =